Čo je to bluetooth? Aký ma dosah? Bluetooth 5 vs Bluetooth 4

Čo je to bluetooth? Dosah Bluetooth 5

Bluetooth je bezdrôtová technológia, ktorá umožňuje zariadeniam komunikovať, zasielať dáta alebo zvuk, na krátku vzdialenosť. Oficiálna stránka Bluetooth uvádza, že ich technológia je určená na nahradenie káblov a súčasne má zabezpečiť vysokú úroveň bezpečnosti.

Technológia bola vytvorená v roku 1994 a dostala meno po dánskom kráľovi z 10. storočia, ktorý sa volal Herald Bluetooth. Panovník bol známy tým že sa snažil zjednotiť bojujúce frakcie dánska. Práve to bola počiatočná myšlienka tvorcov, aby sa bluetooth stal komunikačným prostredníkom medzi technológiami v rôznych odvetviach priemyslu(napr. počítače, mobily a autonómne zariadenia).

Čo je to bluetooth dnes?

Je odhadované že do konca roku 2021 bude takmer 1/3 zo všetkých zariadení podporovať a využívať túto technológiu. Od prvotnej verzie ubehlo už viac ako 20 rokov, preto dnes môžeme vidieť viacero novodobých štandardov. Hlavnými zástupcami v dnešnej dobe sú Bluetooth 4.0 a Bluetooth 5.0 .

 

Bluetooth 4 vs. Bluetooth 5

Bluetooth 4 vs Bluetooth 5

Bluetooth 4.0


Táto verzia bola oficiálne vypustená na svetlo sveta 6 júla, 2010. Hlavnými vlastnosťami tejto technológie sú: nízka spotreba energie, nízka cena, vysoká miera spolupráce medzi produktmi od rôznych výrobcov a zvýšený dosah. Dosah pre bluetooth 4 je 50 metrov na voľnom priestranstve a 10 metrov v uzavretom priestore.

Práve nízka spotreba energie otvorila bránu do sveta novým zariadeniam. Na napájanie týchto zariadení stačí len jedna malá hodinková baterka a dokážu pracovať niekoľko dní.

Spotreba energie

Takže miesto toho aby ste sa museli báť, že vám bluetooth vybije celú baterku na mobile v priebehu niekoľkých hodín. Môžete nechať mobilný telefón s bluetooth v4.0 zapnutým, a taktiež môžete mať pripojené všetko príslušenstvo. V podstate ak by ste nevyužívali telefón na nič iné, vydržala by vám baterka roky.

Dokonca sú oficiálne tvrdenia také, že ak máte bluetooth 4.0 v myške alebo klávesnici, tak by vám mala vydržať 5-7 rokov, teda viac ako je vôbec životnosť produktu.

Pre mobilné telefóny je v každej verzii 4.0 , 4.1 a 4.2, zahrnutý Bluetooth Smart alebo Bluetooth low energy (BLE, nízka spotreba). BLE sa stará v mobile práve o všetky zariadenia, ktoré nepotrebujú na svoj chod hlavné jadro bluetooth. Potrebuje pre svoj chod 2 MHz šírku pásma oproti 1MHz v hlavnom bluetooth.

Hlavným dôsledkom je extrémne rýchle pripájanie a opätovné pripájanie zariadení. BLE potrebuje iba 6ms(milisekúnd) a klasické hlavné jadro potrebuje až 6 sekúnd.

Staršie verzie (3.0) majú zastaralé bluetooth jadrá, ktoré sú príliš pomalé a teda nepodporujú 6ms BLE.

Palivo pre fitness

S takýmito úspechmi v spotrebe energie, má bluetooth obrovský vplyv na fitness a zdravý životný štýl. Na trhu môžete vidieť veľké množstvo náramkov, ktoré sú navrhnuté aby monitorovali našu dennú aktivitu. Taktiež smart hodinky, ktoré vďaka novým úsporným štandardom bluetooth, dokážu pracovať omnoho dlhšie a teda posúvať technológie stále viac dopredu.

 

 Bluetooth 5.0


Hlavným cieľom je zvýšiť kvalitu pripojení a taktiež ich spoľahlivosť. Práve spoľahlivosť bola veľkým doterajším problémom a teda 5 verzia by mala tieto problémy riešiť. Veľmi dôležité je že je spätne kompatibilný so všetkými zariadeniami, ktoré používajú bluetooth 4.0, 4.1 a 4.2 a nižšie.

Dosah bluetooth 5 sa zvýšil oproti v4.2 až o 4x! A teda z pôvodných 50 m vonku a 10 m v budovách, na 200 m vonkajšom prostredí a 40 metrov vo vnútri.

Poďme sa pozrieť na niekoľko hlavných vlastností:

Vysielacie zariadenia(Beacony)

Tieto zariadenia si môžeme predstaviť akou wifi router. Tieto malé zariadenia neustále vysielajú bluetooth vlny a teda znižujú šancu slabého signálu/ pripojenia. Využívajú sa najmä pre marketingové účely rôznych veľkých spoločností, v nákupných centrách ale aj v domoch.

 

Zvýšenie veľkosti dátových správ

Zvýšenie je značné a to až na 255 bytov na jednu dátovú správu oproti predchádzajúcej verzii, ktorá má len 31 bytov. Týmto by sa mala zvýšiť rýchlosť párovania a taktiež zvýšiť stabilita pripojenia. Taktiež sa týmto zvýšil a urýchlil prenos dátových súborov.

 

Zlepšenie IOT*

Bluetooth 5 ponúka zvýšenie všetkých hlavných vlastností predchádzajúcej verzie a teda: 2x rýchlosť, 4x dosah, 8x dátová kapacita.
Práve kvôli zväčšeniu dosahu 4x, dokáže bluetooth 5.0 pokryť nielen dom, ale aj celú budovu, priemyselnú oblasť alebo továreň!
*IOT – Internet of things(WiFi, Bluetooth, ZigBee and 2G/3G/4G dátové siete)

 

Všade dostupný a bez rušení

Táto verzia rieši problém s rušivými vplyvmi od iných druhov vĺn. Ktoré nás bežne obklopujú v našom prostredí IOT.
Takže verzia bluetooth 5 by mala fungovať oveľa plynulejšie a znížiť počet odpojení.  Perfektné pre prenosné bluetooth reproduktory a iné zariadenia, ktoré môžu ľahko stratiť signál.

 

Lepšia kvalita zvuku a videa

Zvýšenie rýchlosti z 1 Mb za sekundu na 2 Mb za sekundu. Tento skok umožní napríklad stereo zvuk na bluetooth slúchadlách. A taktiež streaming videa vo vyšších kvalitách.

 

Záver a bezpečnosť

V blízkej budúcnosti hackerom bude stačiť aby oskenovali vašu celú organizáciu a získali citlivé dáta, iba jedno odhalené bluetooth pripojenie alebo wifi. Preto musíme dbať na zabezpečenie svojich pripojení!

Bluetooth 5 predstavuje veľké zmeny, ktoré sú významné hlavne v oblasti smart domov, automatizácie, marketingu a sieťových riešení pre fabriky.

Avšak, bluetooth 4 je perfektný práve kvôli krátkej vzdialenosti. Práve všetky doplnky ktoré pripájate k svojmu smartfónu sú najpodstatnejšou časťou bluetooth technológie.

Preto by som odporúčal aby spravili verziu, ktorá bude mať všetky dôležité prvky ako rýchlosť a znižovanie rušenia signálu. Avšak, dosah signálu by zostala ako pri v4.0. Tieto kľúčové veci by potrebovali všetci bežní užívatelia bluetooth technológie pretože vzdialenosť pre nás nehrá rolu.

Bluetooth 5 má zvýšený dosah na 200 metrov , preto je otázne či bude bezpečnosť našich smart telefónov rovnako vysoká ako s predchádzajúcou bluetooth 4.0 verziou.

Zdroje: Whathifi , Techbox

Redakcia10naj
 

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: